Scroll

DECATHLON'UN BİR
SONRAKİ CEPHESİNİ
İNŞA ETMEK

DECATHLON'UN BİR SONRAKİ CEPHESİNİ İNŞA ETMEK
Barbara Martin Coppola

İnsanlar bugün spora her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyor.

Etrafımızdaki dünya, ışık hızında gelişen inovasyon ve teknolojiyle hızla değişiyor. Bu durum tedirgin edici olabilir, stres ve baskı yaratabilir. Ayrıca, hareketsizlik ve aşırı tüketimin artmasıyla birlikte küresel bir nüfus olarak daha sağlıksız hale geliyoruz. 1980'den bu yana Avrupa'da obezitenin %150 oranında artmış olması, çocuklarımızın geleceği için endişe verici.

Decathlon olarak toplumların daha sağlıklı ve mutlu olmalarına yardımcı olmada sporun hayati bir rol oynadığına inanıyoruz. Spor, insanlığımızla, gezegenimizle ve fiziksel benliklerimizle yeniden bağlantı kurmamıza yardımcı oluyor. Bu nedenle, kendimize gerçekten kim olmak istediğimizi ve bir şirket olarak neden var olduğumuzu sormak için biraz zaman ayırdık...

Buradan yola çıkarak North Star projemizi yazdık. Bu, bizim uzun vadeli hedefimiz ve dünyada yaratabileceğimiz tüm olumlu etkiyi gerçekleştirmek için yol gösterici ışığımız. North Star'ın rehberliğinde yeni bir amaç doğdu: Move People Through the Wonders of Sport.

Bu amaca bağlı olarak, işimizin birçok yönünü somut bir şekilde geliştirmek için yeni bir strateji oluşturduk. Yeni stratejimiz, müşteri deneyimimizi yeniden oluşturmayı, sürdürülebilirliğe yönelik hareketi hızlandırmayı ve şirketimizi uçtan uca modernleştirmeyi içeriyor.

Tüm temas noktalarında, müşteri deneyiminin gelişimi temelinde yeni markamızın tanıtımı yer alıyor.

Hepimiz Decathlon'un yenilenmiş amacını sizlerle paylaşmaktan büyük heyecan ve gurur duyuyoruz. Bu amaç, dünyanın dört bir yanındaki pek çok insanın sporun harikalarını deneyimlemesine yardımcı olacak.

Barbara Martin Coppola
Decathlon Global CEO'su

Yeni bir hedef,
yeni bir konumlanma,
yeni bir kimlik

Decathlon, 1976 yılında aktif olmanın faydalarından ve eğlencesinden herkesin yararlanmasını isteyen sporseverler arasındaki dostluktan doğdu. İster güvenilir bir ekipmanla, isterse de bisiklet sürmeyi öğrenmekle ilgili olsun birçok insanın Decathlon ile ilgili anlatacak bir hikayesi vardır.

Arkadaşların bir hayali olarak başlayan bu adım, şimdi 100.000'den fazla takım arkadaşı ve 70 ülkede 1.700'den fazla mağazası olan ve 80 spor için spor ekipmanı sunan küresel bir şirket haline geldi. Hem yeni başlayanlara hem de uzmanlara hitap eden bir spor markası.

Bugün, dünya her zamankinden daha hızlı değişerek stres, baskı ve aidiyet duygusu eksikliği yaratıyor. Ayrıca, Dünya Sağlık Örgütü'ne göre dünya nüfusunun %70'i hareketsiz durumda.
Zihinsel ve fiziksel sağlığımız için dünyanın şu anda spora her zamankinden daha fazla ihtiyacı var.

Decathlon onlarca yıldır sporu ulaşılabilir kılıyor ancak bugün daha da büyük bir etki yaratmak için çok daha ileri ve hızlı gitmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Bu yüzden kendimize şunu sormaya başladık: Gerçekten neden buradayız? Kim olmak istiyoruz? Decathlon'un varlık nedeni nedir?

Buradan yola çıkarak bir araya geldik ve insanlar, toplum ve gezegen için daha iyi bir gelecek inşa etme tutkumuz, yol gösterici ışığımız olan North Star'ımızı yazdık.


North Star'ımızın güzel bir amacı var: Move People Through the Wonders of Sport.

Bu kelimelerin birden fazla ve önemli anlamı var.
Move: Fiziksel olarak insanların aktif yaşam tarzlarını sürdürmelerine yardımcı olmak, duygusal olarak insanların yaşamlarına neşe getirerek bağlantıları güçlendirmek, davranışsal olarak insanların daha sürdürülebilir davranışlar benimsemelerini sağlamak.
People: İnsanlar için sporun tüm seviyelerinde ulaşılabilir olmak. Yeni başlayanlardan uzman sporculara kadar. Bugün dünya standartlarında rekabetçi ürünler üretmemizi sağlayan tekniğe sahibiz.
Wonders of Sport: Sporu, kendi yönteminizle yapmanın büyüsü, katılımın keyfi veya performansın heyecanı olabilir. Sporu kapsayıcı bir şekilde yapmanıza yardımcı oluyoruz.

Dolayısıyla amacımız, insanlar tarafından kendi önemsedikleri konulara göre birçok farklı şekilde yorumlanabilir ve onu bu kadar özel kılan da bu.

Bu süreçte müşterilerimize neden spor yaptıklarını sorduk ve aslında sağlık ve eğlencenin iki ana neden olduğunu, üçüncü sırada ise performansın geldiğini gördük. Spor dünyasında performansa ve en iyi olmaya çok daha fazla odaklanılmıştır ancak Decathlon'da aktivitelerinizden elde etmek istediğiniz "mucize" ne olursa olsun sizin için buradayız.

North Star, bu şekilde inşa edildi ve amacımız tanımlandı. Ardından, bunları somut bir eyleme dönüştürdük. İş modelimizi tamamen dönüştürmek için tasarlanmış bir strateji yazıldı ve son birkaç yıldır bu stratejiye göre hareket ediyoruz. Bu strateji, 3 temel alan etrafında oluşturuldu.

Bunlardan ilki, ürünün ötesine geçmesi ve müşterileri sürükleyici ve eksiksiz bir deneyime dahil etmesi gereken müşteri deneyimi. Müşterilerimizi unutulmaz bir yolculuğa çıkarmak için her bir temas noktasını geliştirirken tamamen yenilerini de oluşturacağız. Bunu yapabilmek için gelişmiş bir marka tasarladık. Bu, hedefimiz ve yeni stratejimizle birlikte 12 Mart Salı günü dünyaya açıkladığımız şey.

Bir sonraki sürdürülebilirlik. Yeni döngüsel iş modelleri yaratıyor, her bir ürünü çevresel etkilerini göz önünde bulundurarak yeniden tasarlıyor, üretim sürecimizi yeniliyor ve heyecan verici yeni yenilenebilir malzemeler kullanıyoruz. Tüm bunlar, insanların gelecekte de spordan keyif alabilmeleri için ortak oyun alanımız üzerindeki etkimizi azaltmaya yönelik sarsılmaz kararlılığımıza dayanıyor.

Üçüncüsü ise tüm modelimizin modernizasyonu, rasyonelleştirilmesi ve dijitalleştirilmesidir. Biz uçtan uca bir şirketiz ve bu bizi benzersiz kılıyor. Fikir oluşturma sürecinden üretime, ürünlerimizin kullanımına ve yeniden kullanımına kadar her şeyi dönüştürüyoruz. Bu, çevremizdeki dünyanın ihtiyaçlarına karşı daha esnek, çevik ve reaktif olmamıza yardımcı olacaktır.

Bunların hiçbiri temel önceliğimiz olan çalışanlarımız olmadan mümkün değil. Takım arkadaşlarımızdan dünyayı daha mutlu, daha sağlıklı bir yer haline getirme amacımıza katkıda bulunmalarını istiyoruz.

Decathlon'un mirası: Takım arkadaşlarımızın cömertliği, yaratıcılığı ve tutkusu sayesinde sporun harikalarını herkese ulaştırmayı hedefliyoruz.

Decatlhon Yeni Marka Kimliği

YENİ MARKA KİMLİĞİMİZ

Yeni logomuz iki unsurdan oluşuyor: Ünlü Decathlon logomuz ve Orbit olarak bilinen yeni sembolümüz.

North Star projesinden ilham alınarak tasarlanan Orbit geçmişimizden yola çıkarak bizi geleceğimize doğru yönlendiriyor. Hareketi, döngüselliğe olan bağlılığımızı ifade ederken ikonik eğik "A" harfimiz ile Decathlon'un tasarım mirasından besleniyor.

Bir dağı, bir yelkeni, bir dalgayı ve hatta bir kalp atışını temsil eden Orbit'in sonundaki tepe, yeni zirvelere doğru hareketini tamamlıyor. Kapsayıcılığın sembolü olan Decathlon'un yeni logosu, herkesin logonun kendisi için ifade ettiği anlamı benimsemesine olanak sağlıyor: erişilebilirlik, yüksek performans, yenilikçilik veya çevre üzerinde olumlu bir etki.

Mavinin yeni tonu canlı ve enerji dolu, Decathlon'un bir spor markası olarak güvenilirliğini temsil ediyor.

Ancak yeni marka kimliğimiz yeni logomuzun ötesine geçiyor..

Modülerlik üzerine inşa edilen marka kimliğimiz, yeni başlayanlardan uzmanlara kadar daha fazla kişiye ulaşarak çoklu uzmanlığımızı yansıtacak; neşe ve duyguları ortaya çıkararak kapsayıcılığın güçlü değerlerini aktaracak.

Decathlon'un yeni kimliği, son iki yıldır inşa ediliyordu. Ekipler, Decathlon'u olduğu gibi temsil eden bir marka yaratmak için çok çalıştılar: Yeni başlayanlardan en iyi sporculara kadar tüm insanları, sporun harikalarıyla harekete geçirmeyi amaçlayan çok yönlü uzman bir global spor markası.

 • Yeni konumlandırmasını ve kimliği: Örnekler
 • Yeni konumlandırmasını ve kimliği: Örnekler
 • Yeni konumlandırmasını ve kimliği: Örnekler
 • Yeni konumlandırmasını ve kimliği: Örnekler
 • Yeni konumlandırmasını ve kimliği: Örnekler
 • Yeni konumlandırmasını ve kimliği: Örnekler
 • Yeni konumlandırmasını ve kimliği: Örnekler
 • Yeni konumlandırmasını ve kimliği: Örnekler

Decathlon yeni konumlandırmasını ve kimliğini şu şekilde hayata geçiriyor:

 • Ürünü, daha büyük bir duyguya veya aktiviteye bağlayarak etkileyici ve ilişkilendirilebilir görüntülere ve büyüleyici içeriklere yönlendirmek,
 • Yeni mağazacılık ve hikaye anlatıcılığının tanıtılması,
 • Hareket, i̇çeri̇k ve çok daha fazlasıyla keyif dolu anları yaşatmak….


E-Ticaret platformlarımızda, (hem front-end hem de back-end tarafında) genel müşteri deneyimini geliştiren, Decathlon'un yeni marka konumlandırması ve modern omni-kanal stratejisiyle uyumlu olan yeni ve geliştirilmiş özelliklerle müşterilerimiz için yepyeni bir dijital alışveriş deneyimi sunuyoruz. Bu yeni deneyimle, müşteriyi alışveriş yolculuğunun merkezine koyarak ürünlerimizin arkasındaki hikayeleri kendileri için anlamlı bir şekilde keşfetmelerini sağlayacağız.
İngiltere, %100 yenilenmiş e-ticaret sitesine geçiş yapan ilk ülke oldu. Aşamalı bir yayılımın parçası olarak diğer ülkeler de bu geçişi takip edecek.

Dünyanın dört bir yanındaki mağazalar da ister tabelalarında ister kurulumlarında olsun, yeni kimlikten yararlanacak. Hedefleri veya spor yolculuklarındaki seviyeleri ne olursa olsun tüm müşterilere yeni ve sürükleyici bir deneyim sunacaklar.
Müşteriler bir Decathlon mağazasına girer girmez olasılıklar dünyasına adım atacaklar. Mağazalar, sezgisel gezinme, daha fazla ürün görünürlüğü, ilgi çekici ekranlar ve estetik açıdan hoş bir atmosfer sunan dairesel mağaza planını benimseyecek. Bu düzen, verimli gezinmeyi, kolay karşılaştırmayı ve akılda kalıcı bir alışveriş deneyimini teşvik ederek olumlu ve keyifli bir yolculuk yaratmayı hedefliyor.
Buna ek olarak mağazalar, ürünlerin keşfedilmesini, analiz edilmesini ve karşılaştırılmasını kolaylaştırmak için fiziksel ve dijital unsurları sorunsuz bir şekilde entegre eden showroomlar, keşif istasyonları gibi yeni özellikler sunacak. Hizmetler arasında onarım, ikinci el ürünler ve kiralama hizmetlerine adanmış Circular Hubs yanı sıra müşterilerin siparişlerini alabilecekleri, esnek ve temassız erişim, 7/24 kullanılabilirlik, daha kısa bekleme süreleri ve gelişmiş gizlilikten yararlanan kilitli dolaplar da yer alacak.

Stil ve işlevselliği bir araya getiren yeni takım arkadaşı yeleğimiz, yeni marka kimliğimizi somutlaştıracak.
Bu şık ve uniseks yelek, modern bir siluete ve pratik ceplere sahip. Takım arkadaşlarımız tarafından kişiselleştirilebilen yelek, geleceğe emin adımlarla ilerlememizi sağlayan bir yenilik ve teknikliğin sembolüdür.

Yeni markanın hayata geçirilmesi

İnsanlarda neşe ve pozitif duygular yaratma ve onları kendi koşullarına göre spor yapmaları için motive etme hedefimiz doğrultusunda yeni marka kimliğine, yeni bir slogan ve yeni bir marka platformu eşlik edecek.

READY TO PLAY?

Decathlon'un bugün sorduğu soru şu: Ready to play?

Bu, takım arkadaşlarımıza, müşterilerimize ve dünyaya, hepimizin içinde var olan, doğduğumuz günden beri hissettiğimiz o şeyi kucaklamaya bir davettir.
Kaç yaşında olduğun ne kadar zengin olduğun, ne kadar güçlü ya da formda olduğun önemli değil.
Bu, seni sporda ve yaşamda daha fazla enerji ve keyifle ilerleten bir davettir.
Hiçbir şey seni engellememeli.
Herkes için spor taahhütümüzle hiçbir şey seni engelleyemeyecek.
Ready to play?

Yarının Decathlon'u

Takım arkadaşlarımız geçtiğimiz iki yıl boyunca, Decathlon'un iş modelini dönüştürmek ve herkesi harekete geçirirek ilham verebilecek bir spor markasının önünü açmak için bir vizyon etrafında toplandılar.
Decathlon'un amacı ve temel değerleri doğrultusunda marka, inovasyon ve dijital, sürdürülebilirlik ve sağlık ile çeşitliliğe dayalı cesur yeni bir strateji uyguluyor.

 • Moving all people through
  the wonders of sport

 • Yarının spor deneyimini
  şekillendiren birçok
  alanda uzman bir marka

 • Dünyayı daha yaşanabilir kılmak

 • Decathlon'un dijital öncelikli yaklaşımı

 • Daha sağlıklı ve mutlu
  yaşamlara destek

 • Geleceğe birlikte bakmak


Moving all people through the wonders of sport

Decathlon, seviyeleri veya hırsları ne olursa olsun tüm insanları sporun harikalarıyla harekete geçirmeye hazır. Spor, rekorlar kırmak veya kendi kişisel rekorunu kırmak demek değildir - tabii eğer ilgilendiğiniz şey bu değilse. Sporun eğlenceli ve başlaması kolay olması gerektiğine inanıyoruz, çünkü ancak o zaman gerçekten spor insanlara ait olacaktır. İşte Decathlon bu yüzden oyun alanını eşitliyor.

Bu nedenle Decathlon, yeni ve basitleştirilmiş bir marka portföyü aracılığıyla markanın tüm potansiyelini ortaya çıkarıyor, ürünlerini daha kolay anlaşılır hale getirirken aynı zamanda her ihtiyaca cevap veren en iyi donanımı sunuyor.

YENI MARKA PORTFÖYÜ

Decathlon'un marka yapısı, global ve bir çok alanda uzman spor markası olarak yeni kimliğini yansıtacak şekilde geliştiriyor.

Decathlon, tüm insanlar, tüm sporlar ve tüm seviyeler için global bir spor markasıdır.

Çoklu uzmanlığımızı yansıtan 9 Kategori Uzmanı: Quechua (dağ), Tribord (su sporları), Rockrider (bisiklet), Domyos (fitness), Kuikma (raket), Kipsta (takım sporları), Caperlan (vahşi yaşam), Btwin (kentsel mobilite) ve Inesis (hedef sporları).

Kategorilerin yanı sıra Decathlon, uzman kullanıcılar için performans ürünleri tasarlamaya odaklanan 4 uzman markaya da sahip.

 • Van Rysel
 • Simond
 • Kiprun
 • Solognac

Bu yeni marka yapısı, müşterilerin markanın sunduklarını daha iyi anlamalarını sağlayacaktır. Bu değişim, herkesin kendi şartlarına göre, kendi yöntemiyle oynayabilmesi için hem profesyonellere hem de yeni başlayanlara kaliteli donanım ve spor çözümleri sunma yeteneğimizle tutarlık göstermektedir.

Yarının spor deneyimini şekillendiren birçok alanda uzman bir marka

Decathlon, ister performans ve rekorlar isterse zinde ve sağlıklı kalmak anlamına gelsin, herkes için en iyi spor deneyimini yaratmaya odaklanmıştır.Bu amaçla, sporda inovasyon Decathlon'un kalbinde yer almaktadır. Decathlon SportsLab, insan vücudunun hareketini sürekli olarak inceleyen; bir parça bilim bir parça mühendislik ve tasarım, bir parça tutku barındıran bir kuruluştur.

Decathlon, ister ürün mükemmelliği, ister müşteri deneyimi, ister sürdürülebilirlik açısından olsun, yenilikleri müşterileri etrafında tasarlar. Bu nedenle Decathlon'un dünya çapında 15 tasarım ve inovasyon merkezi bulunuyor. Decathlon'da her gün 850'den fazla mühendis ve 400'den fazla tasarımcı, durmaksızın yeni malzeme ve ürünleri yaratıyor, tasarlıyor, üretiyor ve test ediyor.

Sonuç; Decathlon, 900 patentle desteklenen bir dizi çığır açan sportif çözümler ortaya çıkarıyor ve her yıl buna daha fazlasını ekliyor. Bugün yaptığımız yeniliklerle, yarının spor malzemelerini ve deneyimlerini yaratıyoruz.

TEMEL YENİLİKLER

Decathlon, inovasyon konusunda insan odaklı bir yaklaşım benimser ve şirket genelinde yenilikçi bir kültürü ve topluluğu oluşturmaya çalışır.

Bu kültür, müşteri deneyimi, yapay zeka ve analitik, dijital kokpit, e-ticaret ve bağlantılı spor alanlarında yaptığımız yenilikleri açıklar niteliktedir.

Decathlon'un organizasyonu, bu kültür etrafında şekillenir. Yerel ekipleri destekleyen Booster Innovation, sporların incelenmesine ve insan vücudunun dinamiklerine adanmış olan Sports Lab, 3D prototip merkezi olan AddLab ve geleceğin sporlarını tasarlayan Advance Design gibi uzman ekipleri içermektdir.

Ve sonuç olarak aşağıda görebileceğiniz gibi Decathlon'daki yenilikçi takım arkadaşlarımızıın yarattığı devrim niteliğindeki ürünler ortaya çıkıyor:

Dünyayı daha yaşanabilir kılmak

Sporun insanların hayatlarına ve toplumlara yapabileceği olumlu etkiler, gezegenimizin zararına olmamalıdır.

DECATHLON, 2050 yılına kadar Sıfır Net Karbon hedefine ulaşmayı taahhüt etmiş ve Paris Anlaşması'na dayalı olarak ve Sıfır Net standartına uygun olan karbon azaltımı yol haritasını oluşturmuştur. DECATHLON'UN karbondan arındırma hedefleri şunlardır ( 1, 2 ve 3. kapsam):

 • 2026 'da mutlak CO2 misyonlarında % 20 azalma.
 • 2030 'da mutlak CO2 emisyonlarında %42 azalma ve 2050'ye kadar Sıfır Net emisyon hedefine ulaşma taahhüdü.

Hedefine ulaşma konusunda kararlı olan Decathlon, 2023 yılında üst üste ikinci kez büyümesini ve CO2 emisyonlarını birbirinden ayırarak 2022'de belirlenen trendi güçlü bir şekilde hızlandırmıştır.

Sürdürülebilirlik inovasyonu yönlendirir ve şekillendirir; ürünlerimizde kullandığımız malzemelerden iş modelimizi yeniden kullanılabilirliğe doğru değiştirmeye kadar tüm değer zinciri üzerinde çalışıyoruz.

 1. Yenilikçi, tasarım ve sürdürülebilir malzemeler

  Her gün, dünyanın dört bir yanındaki ekiplerimiz, çevre üzerindeki etkimizi azaltmak için yenilikçi tasarımlar ve malzemeler kullanarak daha sürdürülebilir ürünler geliştirmek için yorulmadan çalışıyor.

  Decathlon, tasarım ve üretim yaklaşımını yeniden tanımlamak için yıllarını harcamıştır. Marka, tasarımcılardan üreticilere kadar değer zincirindeki herkesin çevresel etkisini azaltmasını sağlamak için tasarımdan üretime kadar güçlü sistemler ve süreçler geliştirmiştir.

  Bu yaklaşımla Decathlon, ürün yelpazesi genelinde ürünlerinin ömrünü uzatmaya, müşterilerin ürünlerini yeniden kullanmalarına, onarmalarına ve geri dönüştürmelerine olanak sağlıyor.

 2. Değer zincirine işbirlikçi bir yaklaşım

  Decathlon, tedarik zinciri boyunca sürdürülebilirliği sağlamak için tedarikçileri ve ortaklarıyla el ele çalışıyor. Bu işbirlikçi yaklaşımla, döngüselliğe ve artırılmış ürün yaşam döngüsüne dayalı yeni iş modelini benimseyen Decathlon, tüm süreçlerinde tedarikçileriyle dekarbonizasyon çalışmalarını birlikte yürütüyor.

  Decathlon aynı zamanda ortaklarını ve tedarikçilerini yeni ve daha temiz enerji kaynaklarını benimsemeleri için teşvik ediyor. Decathlon, 14 ortağıyla birlikte -Çin'de- ürünlerin üretiminde kullanılan yenilenebilir enerji miktarını iki katına çıkarmayı amaçlayan bir güneş enerjisi çiftliğinin geliştirilmesinin bir parçası.

 3. Yeni iş modelleri

  Decathlon, ikinci el, buyback, kiralama ve abonelik, onarım ve yedek parça dahil olmak üzere çok sayıda programın uygulanmasıyla yeni döngüsel iş modelleri geliştiriyor.
  2024 yılında, 8 ülkede - Fransa, Belçika, İspanya, İtalya, Hollanda, Almanya, Portekiz, Polonya - bisiklet, kamp ekipmanları, kayak ve kano gibi ürünler için kiralama programları sunacak.

  Decathlon genelinde, kendini işine adamış sürdürülebilirlik ekipleri, yaşayanları ve gelecek nesilleri korurken insanları sporun harikalarıyla hareket ettirmek için markalarımızın ve ürün gruplarımızın her birinde sıkı bir şekilde çalışıyor.

Decathlon'un dijital öncelikli yaklaşımı

Decathlon'un dijital ekipleri ve takım arkadaşları, akıllı ve yenilikçi çözümler geliştirmek için el ele çalışır, dijitalin kullanımını artırarak bir sonraki aşamaya ulaşmaya yardımcı olurlar. Kalabalık bir spor perakende sektöründe müşterilerin ihtiyaçları sürekli değişime uğrar. Decathlon, ürünleri üretmek için birlikte çalışmaktan, müşterilere mümkün olan en iyi şekilde hizmet vermeye, ürünleri değer zinciri boyunca hareket ettirmeye ve yenilikçi döngüselliği uygulamaya kadar her açıdan dijitali benimsemektedir.

Decathlon'un benzersiz yaklaşımı üç temel alana yatırım yapar:
İnsanlar: Takım arkadaşlarımızın kısa sürede yapay zeka, veri analitiği ve platformlar da dahil olmak üzere yeni araç ve teknolojilerde ustalaşmasını sağlamak.
Büyüme: Kritik iş sorunlarını benzeri görülmemiş bir ölçekte ve hızda birlikte çözümlemek.
Verimlilik: Pazarlarımızda tüm süreçleri ve kaynakları optimize etmek.

GÜÇLÜ TEKNOLOJİK ALTYAPISI VE YÜKSEK KALİTELİ VERİLERLE OLUŞTURULAN DİJİTAL ÜRÜNLERE DAYALI MÜŞTERİ DENEYİMİ.

Decathlon'un dijitale özgü benzersiz yaklaşımını şu şekilde özetleyebiliriz:


 • Decathlon'un sorunsuz alışveriş deneyimi, her zaman, her yerde, şirketin büyümesini sağlar.
 • Decathlon, ABD'deki Apple Vision Pro 3D Alışveriş Uygulaması ve İngiltere'deki web sitemizin yeniden yapılandırılması dahil olmak üzere müşterilerimizi şaşırtmak ve memnun etmek için yeni yollara öncülük eder.
 • Decathlon'un dijital tedarik zinciri, doğru tahmin yapabilmek, ürün yelpazesini planlamak ve stok parametrelerini belirlemek için sınıfının en iyi araçları ve yapay zeka algoritmalarıyla yeniden şekillenmektedir.Bu, stok seviyelerinde önemli düşüşlere ve nakliye maliyetlerinin, karbon ayak izinin ve teslimat süresinin azaltılması dahil olmak üzere çok çeşitli iyileştirmelere yol açmaktadır.

Decathlon'un dijitale odaklanması kültürünü dönüştürüyor, çalışma arkadaşlarını güçlendiriyor ve değer zinciri boyunca yeni çalışma yöntemleri oluşturarak insanları sporun harikalarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Daha sağlıklı ve mutlu yaşamlara destek

Fiziksel aktivite eksikliği ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Dünya çapında birçok insan, erişim eksikliği nedeniyle hareketsiz bir yaşam sürüyor ve Decathlon bunu değiştirmeyi hedefliyo

Decathlon, sporu sadece rekabet ve yüksek performans olarak tanımlamaz. Spor, ister genç ister yaşlı, sporcu veya amatör olsun, ister bir hedefi olsun, ister sadece hareket etmek istesin, tüm insanlara aittir.

Spor, bireysel bir zevkin ötesine geçer ve toplumu geliştirmek için önemli bir kaldıraç görevi görür. Decathlon kendini, spor aracılığıyla tüm dünyada insanların daha mutlu, daha sağlıklı ve daha uzun yaşamalarına yardımcı olmaya adamıştır. Decathlon Foundation herkese açıktır ve eğlence, sağlık ve sürdürülebilirlik arasında köprü kurar.

Foundation, 2005 yılından bu yana 10.000 'den fazla takım arkadaşının katılımı sayesinde 50 ülkede 920 girişimi destekleyen ve dünya çapında yarım milyondan fazla insana yardım eden çalışan odaklı bir projedir.

DECATHLON FOUNDATION

Decathlon Foundation, yaklaşık yirmi yıldır spor, sağlık, eğitim ve istihdam edilebilirliği birleştiren çok çeşitli hayır projelerini desteklemektedir.

Çalışan odaklı bir girişim olan Decathlon Foundation, Decathlonluların sporun harikalarıyla insanları harekete geçirme taahhüdünü yansıtır.

Decathlon Foundation, savunmasız çocukların spora ulaşmasına yardımcı olmak için Decathlon Hindistan'daki takım arkadaşları tarafından başlatılan bir proje olan "Çocuklar için Spor" gibi iddialı projelere öncülük ediyor. Girişim, spor müfredatının geliştirilmesine ve spor eğitiminin sağlanmasına yardımcı olurken, çocuklarda sağlık, zindelik ve duygusal refah üzerindeki etkisini değerlendiriyor.

Decathlon, takım arkadaşlarının güçlerini birleştirdiği ve en savunmasız kişilere yardım etmek için ulaştığı bir çalışma kültürünü teşvik etmekten gurur duyar.

Geleceğe birlikte bakmak

"Move people through the wonders of sport" amacımız, her bir takım arkadaşımızın benzersiz katkılarını kutlayarak dünyada sporu ulaşılaşılabilir kılmaya yönlendiriyor.

Topluluklarımızın çeşitliliğini yansıttığımız ve kutladığımız “Dünyanın En Kapsayıcı Organizasyonlarından Biri” olma tutkumuz olmadan bunu başarmak imkansız olurdu.

Çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık, her düzeyde yenilik ve performansa yol açan, derin bir bağlılık ve aidiyet duygusuna sahip bir kültür inşa etmeye çalışan Decathlon'un merkezinde yer almaktadır.

Bu, Decathlon'un parçası olmak istediği toplumda cinsiyet eşitliği, dengeli takımlar ve temsil edilmeyenler için eşit bir oyun alanı yaratarak yansıtması gerektiği anlamına gelir. Decathlon, kapsayıcı liderliğin norm olduğu ve liderlerin rol model olarak hareket ettiği bir iş ortamı yaratarak aidiyet duygusunu teşvik etmelidir.

Decathlon, özellikle kapsayıcılığa odaklanan bir inovasyon kültürü inşa ediyor ve 70 ayrı pazara hitap eden ürün ve hizmetler yaratıyor.

Ayrıca kapsayıcı bir organizasyon olarak Decathlon, bu harekete katılmayı ve kapsayıcı iş ortamlarını her yerde mümkün kılmak için diğerlerine ilham vermeyi amaçlıyor.

ÇEŞİTLİLİK, EŞİTLİK VE KAPSAYICILIK

Decathlon, 2026 için temsili, kapsayıcılığı ve aidiyeti ölçmek, buna göre hareket etmek ve DEI'de küresel standartları ve sınıfının en iyi performansını belirleyerek dünyaya ilham vermek de dahil olmak üzere benzeri görülmemiş taahhütlerde bulundu:

2026 yılına gelindiğinde, Decathlon'un liderlik pozisyonlarında %48'in üzerinde kadın liderlerin yer alacağı ve uluslararası üst düzey liderlerin %40'ının kadınlardan oluşacağı öngörülürken kapsayıcılık ve aidiyet konusunda çalışan memnuniyetinin daha da artması hedefleniyor (2023'te %91'den %95'e çıkmıştı.)

2023 yılında, Decathlon'un Yönetim Ekibi tarihinde ilk kez çalışanların cinsiyet dağılımı oranında denkliğe ulaştı.

Bu iddialı hedefler, bugüne kadar elde ettiğimiz bazı başarılarla uyumlu olduğumuzun bir göstergesi. Decathlon, DEI uzmanlarıyla ortaklıklar kurarak, kadınlar için liderlik ve bununla ilişkili programlar oluşturuyor. 2023 yılında Forbes’un Perakende ve Toptan Satış kategorisinde “Kadınlar için En İyi İşveren” kategorisinde 10. sırada yer alan Decathlon, kapsayıcılık alanındaki çalışmalarıyla çeşitli ödüllerle sektöründe örnek teşkil etmeye devam ediyor.

Ekiplerimiz, Decathlon'u sektör genelinde bir DEI lideri ve tüm global kuruluşlar için bir ilham kaynağı haline getirmek için her zamankinden daha fazla çaba gösteriyor.